Soveltavan liikunnan päivät 2022

Ohjelma

Ohjelma on alustava. Pidätämme oikeudet muutoksiin.

Keskiviikko 24.8.

8.45–9.30 Ilmoittautuminen ja aamukahvit, A-rakennuksen aula

9.30–11.15 Tapahtuman avaus ja pääpuhujien luennot, Auditorio MPA1010

11.15–11.45 Kahvitauko ja tutustuminen näyttelyyn, Aula ja 1. kerroksen ravintola
 

11.45–13.15 Rinnakkaissessiot

Teemasessio 1. Osallistumista ja onnistumisia kohti – toimintakyvyn tukeminen kouluympäristössä, Auditorio MPA1010

Puheenjohtaja: Liikunnanopettaja Erwin Borremans, Ammattiopisto Live

Puhujat:


Työpaja 1. Kuntien erityisliikunnanohjaajien työpaja, Luokkahuone MPD1002

Vetäjä: Hankekoordinaattori Riikka Roitto, Liikuntatieteellinen Seura
 

13.15–14.15 Lounastauko, 1. kerroksen ravintola
 

14.15–15.45 Rinnakkaissessiot

Teemasessio 2. Vammaisurheilu, Auditorio MPA1010

Puheenjohtaja: Toni Piispanen, erityisasiantuntija, Valtion liikuntaneuvosto

Puhujat: 

Työpaja 2. Sosiaalinen sirkus, Liikuntahalli MPBK030  

Vetäjä: Ammattiopisto Liven oppilaat
 

Työpaja 3. Testaa taitosi, Liikuntahalli MPBK030

Vetäjä: Suomen Paralympiakomitea
 

16.00–17.00 Keskustelutuokio: Soveltavan liikunnan terminologia, MPD1002

Keskustelun alustajat: liikuntatieteiden erityisasiantuntija Vilja Sipilä, Liikuntatieteellinen Seura ja terminologi Sirpa Suhonen, Sanastokeskus

15.45–17.00 Väliaikaohjelmaa

Metropolia Myllypuron esteettömät sauna- ja allasosasto ovat tapahtuman osallistujien käytössä, MPBK031, MPBK032, MPBK033

17.00–19.30 Iltatilaisuus, 1. kerroksen ravintola


 

Torstai 25.8.

9.15–10.45 Rinnakkaissessiot

Teemasessio 3. Liikuntapaikkojen esteettömyyden edistäminen tiedolla ja käytännöllä, Auditorio MPA1010

Puhujat:

Teemasessio 5. Nuorten tutkijoiden kilpailun finaali, Luokkahuone MPD1002

Kilpailun finalistit julkistetaan elokuussa.
 

Työpaja 4. Seikkailukasvatus, Ammattiopisto Live, Liikuntahalli MPBK030  

Vetäjä: Ammattiopisto Liven oppilaat
 

Työpaja 5. Testaa taitosi, Suomen Paralympiakomitea, Liikuntahalli MPBK030

Vetäjä: Suomen Paralympiakomitea


10.45–11.00 Kahvitauko, 1. kerroksen ravintola
 

11.00–12.30 Pääpuhujien luennot, Auditorio MPA1010

12.30–13.30 Lounas, 1. kerroksen ravintola
 

13.30–15.00 Rinnakkaissessiot

Teemasessio 4. Mielen terveyden tukeminen liikunnassa ja liikunnalla, Auditorio MPA1010

Puhujat:

Työpaja 6. Esteettömän tilan suunnittelu liikunta- ja aistirajoitteiselle, Luokkahuone A4009 ja A6009

Vetäjät: Kati Karinharju, lehtori, Satakunnan Ammattikorkeakoulu ja Juhana Salonen, projektitutkija, Jyväskylän yliopisto
 

Työpaja 7. Move-mittausten soveltaminen käytännössä, Liikuntahalli MPBK030

Vetäjät: Piritta Asunta, tutkija, Jyväskylän Ammattikorkeakoulu ja Anni Lindeman, yliopistonopettaja, Jyväskylän yliopisto
 

15.10–15.30 Tapahtuman päätös ja Nuori tutkija -kilpailun voittajien palkitseminen, Auditorio MPA1010
 

Järjestönäyttely on avoinna tapahtuman aikana keskiviikkona ja torstaina kampuksen A-rakennuksen aulassa ja ulkotiloissa sisääntulo-ovien vieressä.

 

Verkkoluennot

Verkkoluennot ovat katsottavissa virtuaalisella tapahtuma-alustalla niin kauan kun alusta on auki.
 

Verkkoluento 1. Mihin soveltavan liikunnan ammattilaisten koulutus on menossa – paneelikeskustelu

Puheenjohtaja: Terhi Huovinen, lehtori, Jyväskylän yliopisto

Panelistit:

Verkkoluento 2. Saavutettava liikuntatoiminta – esimerkkejä ja hyviä käytäntöjä

Puheenjohtaja Kaisu Mononen, erityisasiantuntija, Huippu-urheilun instituutti KIHU

Puhujat:

Verkkoluento 3. Kielellinen yhdenvertaisuus soveltavassa liikunnassa

Puheenjohtaja: Hisayo Katsui, apulaisprofessori, Helsingin yliopisto

Puhujat: