Milloin
06.06.2025-06.06.2025
Missä
Webinaari
Soveltavan liikunnan aamuporinat: Kuntien soveltavan liikunnan suunnitelmat – pakkopullaa vai potkua toimintaan?
Vuoden 2025 toinen Soveltavan liikunnan aamuporinat -webinaari pidetään perjantaina 6.6 klo 9–10.15. Aamuporinoiden aiheena on "Kuntien soveltavan liikunnan suunnitelmat – pakkopullaa vai potkua toimintaan?".
Valtion liikuntaneuvoston julkaiseman Soveltavan liikunnan tilanne kunnissa 2023 -raportin mukaan soveltavan liikunnan suunnitelmia on kunnissa melko vähänlaisesti. 148 vastaajakunnasta soveltavan liikunnan erillinen suunnitelma oli 16 kunnassa ja lisäksi 71 kunnassa soveltavan liikunnan suunnitelma oli sisällytetty johonkin muuhun suunnitelmaan, joissain tapauksissa useampaankin suunnitelmaan. (Ala-Vähälä 2024). Suunnitelmat eivät ole itseisarvo, mutta ne auttavat hahmottamaan palvelutarjontaa ja sen kykyä vastata kysyntään sekä selkeyttävät yhteistyörakenteita. Webinaarissa keskustellaan suunnitelmien työstön kokemuksista, hyödyistä sekä haasteista kuntakentällä.
Keskustelun pohjana käytetään kuuntelijoiden etukäteen lähettämiä kysymyksiä. Aamuporinoissa aiheesta keskustelemassa ovat:
- Elsa Mantere, liikunnan ja nuorisoasioiden erityisasiantuntija, Kuntaliitto
- Anni Polari, projektikoordinaattori, Vantaan kaupunki
- Kaisa Väyrynen, hyvinvointikoordinaattori, Nivalan kaupunki
- Ira Liuski, asiantuntija, lasten ja nuorten liikunta, soveltava liikunta, Kainuun Liikunta ry
Haastattelijana toimii SOPIVA-hankkeen hankekoordinaattori Venla Väyrynen.
Viimeinen ilmoittautumispäivä on 4.6. Liittymislinkki lähetetään osallistujille 5.6.
Tervetuloa mukaan aloittamaan perjantaita aamuporinoiden parissa!