Terveet elintavat pitävät metabolisen oireyhtymän loitolla

Metabolinen oireyhtymä on keskeinen kansanterveydellinen ongelma, joka koskettaa maailmanlaajuisesti noin joka neljättä aikuista.
Metabolinen oireyhtymä lisää riskiä moniin ei-tarttuviin kroonisiin sairauksiin, kuten sydän- ja verisuonitauteihin, tyypin 2 diabetekseen ja useaan eri syöpään. Terveelliset elintavat ovat metabolisen oireyhtymän ennaltaehkäisyn kulmakiviä.
Deng ja kumppanit tarkastelivat systemaattiseen katsaukseen ja meta-analyysiin perustuvassa tutkimuksessaan kokonaiselintapoja kuvaavien muuttujien yhteyksiä metaboliseen oireyhtymään. Tutkimukseen otettiin mukaan 19 alkuperäistutkimusta, joista 15 oli poikkileikkaus- ja 4 kohorttitutkimuksia. Tutkimukseen sisällytettiin yhteensä yli 70 000 aikuista, joista metabolinen oireyhtymä oli diagnosoitu noin 18 000 henkilöllä. Kaikissa tutkimuksissa yhtenä elintapatekijänä oli liikunta, mutta paikallaanolo, ruokavalion laatu, tupakointi, painoindeksi, alkoholin käyttö, uni, sosiaaliset suhteet, työaika ja stressi huomioitiin elintapojen kokonaisuudessa vaihtelevasti.
Meta-analyysissä terveellisempi elintapatekijöiden kokonaisuus oli yhteydessä metaboliseen oireyhtymään. Terveellisimmät elintavat omaavilla metabolisen oireyhtymän riski oli 43 prosenttia pienempi kuin kaikista epäterveellisimmät elintavat omaavien. Tulosten perusteella terveelliset elintavat olivat käänteisesti yhteydessä metaboliseen oireyhtymään riippumatta siitä, kuinka montaa elintapaa tutkimuksessa tarkasteltiin.
Tutkimus tukee käsitystä terveellisten elintapojen suotuisasta vaikutuksesta metaboliseen terveyteen. Terveydenhuollon ja liikunta-alan ammattilaisten tulisikin tukea kokonaisvaltaisempaa terveellisten elintapojen edistämistä, joka yhdistää liikunnan, ruokavalion, tupakoimattomuuden ja alkoholin kohtuukäytön. On kuitenkin hyvä huomioida, että tutkimuksessa ei kuitenkaan tarkasteltu sitä, mikä elintapatekijä selitti kaikista voimakkaimmin elintapojen ja metabolisen oireyhtymän välistä yhteyttä.
Eero Haapala ja Mika Jormanainen
eero.a.haapala@jyu.fi
Lähde
Deng, Y., Yang, Q., Hao, C. ym. 2025. Combined lifestyle factors and metabolic syndrome risk: a systematic review and meta-analysis. International Journal of Obesity 2025; 49:226–236. https://doi.org/ 10.1038/s41366-024-01671-8.https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/39516361/