Tutkimusuutinen

Kirjoittaja:

Eero Haapala

Julkaistu:

29.06.2026

Jaa:

Liikunta tarjolle lääkkeeksi jokaisessa terveydenhuollon kohtaamisessa

Liikunta tarjolle lääkkeeksi jokaisessa terveydenhuollon kohtaamisessa
Kuva: Kuvakaappaus Urheiluhallien sivulta

Liikunta voidaan hyödyntää lähes kaikkien pitkäaikaissairauksien hoidossa ja terveyden ja hyvinvoinnin edistämisessä.

Sitä ei kuitenkaan hyödynnetä terveydenhuollossa täydessä laajuudessa, vaikka tutkimusnäyttö liikunnan hyödyistä on kiistaton. Terveydenhuollossa liikunnan johdonmukainen hyödyntäminen törmää useisiin esteisiin, jotka vaihtelevat ajan- ja tiedonpuutteesta vähäiseen kokemukseen liikuntaneuvonnasta. Terveydenhuollon yksiköissä ei myöskään aina ole selkeää toimintamallia liikunnan puheeksi ottamiseen varsinkaan silloin, kun potilas tulee vastaanotolle muun vaivan vuoksi.

Asiantilan muuttamiseksi 27 asiantuntijaa 13 maasta on laatinut konsensuslausuman, joka tarjoaa konkreettisen toimintamallin liikunnan arviointiin, liikuntaneuvontaan ja liikunnan edistämiseen terveydenhuollossa. Lausuma rakentuu kolmen periaatteen varaan:

1) Liikunnan määrä tulisi selvittää jokaiselta terveydenhuollon asiakkaalta diagnoosista tai hoitopaikasta riippumatta. Liikunta-aktiivisuutta voi kartoittaa lyhyillä lomakkeilla tai hyödyntää puettavien laitteiden antamaa tietoa. Keskeistä on, että liikuntatiedot kirjataan potilasasiakirjoihin samalla painoarvolla kuin muut terveystiedot.

2) Liikuntaa tulee käyttää johdonmukaisesti sairauksien hoidossa tai terveyden ja hyvinvoinnin edistämisessä. Konsensuslausumassa suositellaan, että ”liikuntaresepti” tulisi kirjoittaa samalla tarkkuudella kuin lääkeresepti: selkeä annos, muoto, kesto ja tiheys. Resepti voidaan antaa suoraan tai ohjata potilas esimerkiksi kuntoutus- tai liikuntaohjelmaan. Lisäksi on tärkeää tukea liikuntakäyttäytymisen muutosta ja hyödyntää toimivaksi osoittautuneita malleja.

3) Liikunnan edistämisen terveydenhuollossa tulisi myös olla pitkäjänteistä. Liikuntatottumusten muutos ei tapahdu nopeasti vaan terveydenhuollossa liikuntakäyttäytymisen muutosta tulisi seurata ja tukea vähintään 6–12 kuukauden ajan.

Konsensuslausumassa myönnetään, ettei kaikkea tätä voida saavuttaa nopeasti. Liikunnan hyödyntäminen entistä tehokkaammin vaatii koulutusta, toimivia lähetekäytäntöjä terveydenhuollon ja liikunta-alan toimijoiden välillä ja mahdollisesti myös terveydenhuoltojärjestelmän rakenteellisia muutoksia. Tähän tarvitaan myös poliittisia päätöksiä, ja rahoitusta on kohdennettava järkevästi ja tarkasti näyttöön perustuvien toimenpiteiden käytäntöön viemiseksi.

EERO HAAPALA
eero.haapala@xamk.fi

Lähde:

Bricca, A., Aadahl, M. & Thorborg, K. 2026. Call to assess, prescribe and promote physical activity in clinical practice: building on the ACTIVATE consensus. British Journal of Sports Medicine. 2026. https://doi.org/10.1136/bjsports-2026-111758