Kuntotestauspäivillä 2017 tarjolla kaksi maksutonta luentoa SGGF-messujen kävijöille

Kuntotestauspäivät 2017 järjestetään 15.–16.3.2017 SGGF-messujen yhteydessä Tampereen Messu- ja Urheilukeskuksen Tähtien Salissa. Järjestäjinä toimivat Liikuntatieteellinen Seura ja Liikuntatieteellisen Seuran kuntotestauksen asiantuntijaryhmä yhteistyössä Tampereen messujen ja SLA ry:n kanssa.

Torstaina 16.3. SGGF-messujen (www.sggf.fi) kävijöille tarjotaan mahdollisuus osallistua kahdelle luennolle maksutta. Luennoille osallistuvien tulee rekisteröityä SGGF-messuille ja ilmoittautua luennoille ennakkoon. Luennoille mahtuu seminaarikävijöiden lisäksi noin 100 osallistujaa.

 

Sisäänpääsy messuille on maksuton rekisteröityneille kävijöille. Rekisteröidy ennakkoon SGGF-messuille täällä.

Lisäksi ilmoittaudu luennoille tästä linkistä.

 

Torstai 16.3. Tampereen Messu- ja Urheilukeskus, Tähtien Sali

 

Klo 10.30 – 11.15 Kuka, miksi ja mihin? – Suomalaiset liikuntateknologian käyttäjinä

Panu Moilanen, KTL, LitM, lehtori (tietojärjestelmätiede), Jyväskylän yliopisto, tietojenkäsittelytieteiden laitos

 
Liikuntateknologiaan kohdistuu suuria odotuksia. Käyttäjät toivovat sen tukevan omaa liikuntaharrastustaan. Yhteiskunnan tasolla se nähdään
yhtenä keinona fyysisen aktiivisuuden lisäämiseen. Liikuntateknologian käytöstä tiedetään kuitenkin yllättävän vähän. Moni omasta liikunnallisuudestaan epävarma epäröi myös liikuntateknologian käyttöä. Varsinkin monimutkaisempien teknologiatuotteiden koetaan kuuluvan vain hyväkuntoisten ja urheilullisten ihmisten käyttöön. Tätä käsitystä tukee myös liikuntateknologiaan liittyvä viestintä ja markkinointi. Luennossaan Panu Moilanen valottaa, ketkä liikuntateknologiaa käyttävät ja miksi, mitä liikuntateknologialta odotetaan ja kuinka liikuntateknologia pystyy vastaamaan näihin odotuksiin.
 
Panu Moilanen on Jyväskylän yliopiston elektronisen liiketoiminnan lehtori. Koulutukseltaan hän on kauppatieteiden maisteri (markkinointi) 2001, kauppatieteiden lisensiaatti (tietojärjestelmätiede, elektroninen liiketoiminta) 2004, liikuntatieteiden maisteri (liikuntabiologia) 2008. Tutkimuksessaan hän on selvittänyt liikuntateknologiatuotteiden käyttäjiä ja käyttäjyyttä sekä niihin liittyvää palvelukeskeistä liiketoimintalogiikkaa.
 
 

Klo 11.15–12.15   Power Analysis To Model and Predict Performance in Cycling

Stephen S. Cheung, Ph.D., professor, Canada Research Chair in Environmental Ergonomics, Brock University, Department of Kinesiology, Canada

Kuntotestauspäivien huippuvieras professori Stephen S. Cheung (Kanada) valottaa, kuinka tehoanalyysillä voidaan ennustaa suorituskykyä pyöräilyssä ja sitä voidaan hyödyntää harjoittelun monitoroinnissa. Tehon mittaaminen on viime vuosina kasvanut vauhdilla kilpapyöräilyn harrastajien keskuudessa. Tehomittarit mahdollistavat suorituskyvyn ja harjoittelun tarkan seuraamisen ja tämä on avannut uuden näkökulman harjoitteluun ja kilpailemiseen.
 
Professori Stephen Cheung on tehnyt tutkimusta kilpapyöräilyn parissa intohimoisesti jo vuosia. Hän on toiminut vuodesta 2002 Sports Science and Training -toimittajana suositulla kilpapyöräilyn verkkosivustolla www.pezcyclingnews.com. Vuonna 2012 hän julkaisi yhteistyössä Hunterin Allenin kanssa kirjan “Cutting-Edge Cycling”, ja on parhaillaan  valmistelemassa uutta "Cycling Science" -kirjaa Movistar ProCycling Teamistä tutun Mikel Zabalan kanssa. Lisäksi Stephen on tehnyt töitä kilpapyöräilyn tutkimus- ja tuotekehityksessä mm. urheiluvaatetustestausta äärimmäisissä lämpöolosuhteissa sekä tehomittareita hyödyntävien biomekaanisten analyysien parissa. Stephen on itse kilpaillut aktiivisesti maantiepyöräilyssä, cyclocrossissa ja maastopyöräilyssä vuodesta 1986.
 

Stephen Cheung – Introduction
Stephen Cheung, Ph.D. is a full Professor and Canada Research Chair in the Department of Kinesiology at Brock University in St. Catharines, Canada. His Environmental Ergonomics Lab (EEL) focuses on the effects of environmental stress (e.g., hot and cold temperatures, high altitude, cold water) on human physiology and performance. As an example, his work has demonstrated the direct role of high core temperatures in reducing the ability of the brain to recruit and activate muscles. At the same time, he and his group use this knowledge to develop better cooling strategies for athletes and workers in hot conditions.

In addition to his scientific research into the effects of environmental stress on human physiology and performance, Stephen has been heavily involved in the science of cycling. Since 2002, he has been the Sports Science and Training Editor for the popular cycling website www.pezcyclingnews.com. Stephen co-authored “Cutting-Edge Cycling” with Hunter Allen in 2012, and is currently co-editing the book “Cycling Science” with Mikel Zabala from the Movistar ProCycling Team. Stephen has also worked on research and product development within the cycling industry, including clothing testing in thermal extremes and the analysis of cycling biomechanics using power meters. Stephen has competed in cycling on the road, cyclocross, and mountain bike since 1986.
 
 
 
Järjestäjät:
Liikuntatieteellinen Seura
Liikuntatieteellisen Seuran kuntotestauksen asiantuntijaryhmä
 
 
Yhteistyössä:
Tampereen messut (SGGF) ja SLA ry

 

Lisätietoja:
Jonne Kamsula (ohjelma)
puh. 010 778 6606
jonne.kamsula(a)lts.fi